dziewczyna na strzelnicy

Ile osób w Polsce ma broń palną?

Popularność strzelectwa sportowego stale rośnie. Widać to m.in. po wzrastającej ilości osób pragnących rozpocząć kursy strzeleckie oraz po rosnącej grupie osób przystępujących do kolejnych edycji egzaminów na patent strzelecki. Zatem, jak wiele osób w Polsce ma broń palną?

Każdego roku Policja publikuje dane dotyczące wydawanych pozwoleń na broń. Zebraliśmy te dane, zestawiliśmy ze sobą i przedstawiliśmy graficznie. Analiza wykresów pozwala wyciągnąć ciekawe wnioski.

Ile osób w Polsce posiada broń

Powyższy wykres przedstawia skumulowaną ilość pozwoleń na broń w Polsce. Co prawda, na jego podstawie nie można precyzyjnie wyznaczyć aktualną ilość osób posiadających broń Polsce. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, każdego roku pewna niewielka grupa traci uprawnienia strzeleckie lub odchodzi. Z drugiej strony, wielu strzelców posiada więcej niż jedno pozwolenie na broń. Przykładowo, osoba posiadająca pozwolenie na broń do celów sportowych może posiadać dodatkowo pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich lub łowieckich.

Przyjmując jednak nawet bardzo ostrożne założenia, można stwierdzić, że w roku 2023 mamy w Polsce ponad 200 tysięcy osób posiadających broń palną.

Co więcej, ilość osób z bronią w Polsce szybko się zwiększa. Po okresie zastoju, spowodowanego pandemią Covid-19, dynamika wydawanych pozwoleń przyspieszyła.

W ubiegłym roku wydano w Polsce rekordowe 37 402 pozwoleń na broń. Prawdopodobnie rok 2023 będzie w tym zakresie rekordowy, a ilość wydanych pozwoleń na broń w Polsce będzie najwyższa w historii.

Pozwolenia na broń w Polsce

Analizując powyższe wykresy można zauważyć, że jedną z najszybciej rozwijających się grup w strzelców w Polsce, są strzelcy posiadający pozwolenie na broń do celów sportowych. Potwierdzają to nasze obserwacje. Większość naszych kursantów jest zainteresowana zrobieniem pozwolenia na broń do celów sportowych.

Kim są uczestnicy kursów strzeleckich?

Większość uczestników naszych szkoleń strzeleckich przyznaje, że decyzja o podjęciu szkolenia nie była spontaniczna. Zapisanie się na kurs strzelecki to coś, o czym myśleli od dawna, jednak do tej pory brakowało im na to czasu i samozaparcia.

Gdy w końcu wykonują pierwszy krok i zapisują się na kurs strzelecki, pragną chcą jak najszybciej nadrobić stracony czas i przejść pełny cykl szkoleń w jak najkrótszym czasie.

Polacy z bronią

Ciekawa jest struktura polskich strzelców i osób uczęszczających na nasze zajęcia strzeleckie. Wśród osób posiadających uprawnienia strzeleckie wciąż większość stanowią mężczyźni. Wśród naszych kursantów wyraźnie widać, że ta tendencja się zmienia i na szkoleniach strzeleckich pojawia się coraz więcej kobiet.

W środowisku instruktorskim panuje przekonanie, że przeciętna kobieta jest zazwyczaj lepszym strzelcem niż przeciętny mężczyzna. Jest to zauważalne zwłaszcza na początku nauki strzelania. Z czasem różnice te się zacierają.

Z całą pewnością można stwierdzić, że wśród najlepszych strzelców jest bardzo wiele kobiet. Są precyzyjne, bardzo skuteczne oraz bezbłędnie stosują się do zaleceń instruktorów. Producenci broni już to zauważyli i w sklepach można znaleźć wiele egzemplarzy broni w typowo „kobiecych” kolorach.

Nawet nasz rodzimy producent broni czyli Fabryka Broni „Łucznik” wprowadziła do swojej oferty swoje najnowsze „dziecko” – pistolet VIS 100 w kolorze różowym. Wygląda świetnie.

Na nasze zajęcia przychodzi wiele „duetów”. Zwykle są to osoby ze swoimi sympatiami lub po prostu przyjaciele z pracy. Szczególną grupę kursantów stanowią jednak pary: rodzic z dzieckiem. Praca z takim duetem jest najbardziej wdzięczna. Miło jest obserwować, jak wspólne zajęcia i wspólne zainteresowania zacieśniają ich relacje.

Co stanowi największą przeszkodę w rozkwicie strzelectwa sportowego?

Koszty rozpoczęcia swojej przygody ze strzelectwem nie są wysokie. Proces uzyskania uprawnień strzeleckich jest rozłożony na kilka miesięcy, co sprawia, że również koszty są rozłożone w czasie i łatwiej je uwzględnić w domowym budżecie.

Wiek również nie stanowi przeszkody. Najmłodsze osoby uczestniczące w naszych szkoleniach miały kilka lat, najstarszy kursant był „grubo” po osiemdziesiątce. Oczywiście, w przypadku najmłodszych kursantów, dostosowujemy program szkolenia strzeleckiego do wieku uczestnika.

Największym problemem w rozwoju strzelectwa sportowego jest brak odpowiedniej infrastruktury i wystarczającej liczby strzelnic.